کاربران ایرانی، هدف نسخه Java باج‌افزار CrySis

۲۷ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۹ کد : ۵۸۲۷ اخبار حوزه امنیت فناوری اطلاعات
تعداد بازدید:۱۰۶۷
نسخه‌ای از باج‌افزار CrySis که با نام‌های Dharma و Wallet نیز شناخته می‌شود در حال انتشار است که در آن پسوند فایل‌های رمزگذاری شده به java. تغییر داده می‌شود.
کاربران ایرانی، هدف نسخه Java باج‌افزار CrySis

باج‌افزار CrySis از جمله بدافزارهایی است که صاحبان آن با نفوذ به سیستم‌ها از طریق پودمان RDP اقدام به آلوده‌سازی آنها می‌کند.

باج‌افزار CrySis پس از نصب شدن، دیسک سخت و پوشه‌های اشتراکی را که نام کاربری مورد استفاده باج‌افزار به آنها دسترسی نوشتن دارد برای یافتن فایل‌های پسوندهای خاص پویش کرده و سپس آنها را رمزگذاری می‌کند.

باید در نظر داشت که حتی در صورت وجود ضدویروس بر روی دستگاه با پوشه‌های اشتراکی، همچنان باج‌افزار قادر به رمزگذاری فایل‌های موجود در پوشه از طریق دستگاه آلوده شده و نام کاربری دارای مجوز لازم خواهد بود.

بنابراین محدودسازی سطح دسترسی به پوشه‌های اشتراکی و اطمینان از مجهز بودن دستگاه کاربران مجاز به دسترسی به پوشه به ضدویروس به‌روز و قدرتمند از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد.

در این نسخه، نام و پسوند فایل‌های رمزگذاری شده بر اساس الگوی زیر تغییر داده می‌شود:

  • [file name].id-1EB692EC.[decrypthelp@qq.com].java

برای مثال عنوان فایلی با نام test.jpg پس از رمزگذاری شدن به test.jpg. id-1EB692EC.[decrypthelp@qq.com].java تغییر داده می‌شود.

متأسفانه در زمان انتشار این خبر، امکان رمزگشایی فایل‌های رمزگذاری شده بدون در اختیار داشتن کلید فراهم نیست.

برای ایمن ماندن از گزند باج‌افزارها، رعایت موارد زیر توصیه می‌شود:

  • از ضدویروس قدرتمند و به‌روز استفاده کنید.
  • از اطلاعات سازمانی به‌صورت دوره‌ای نسخه پشتیبان تهیه کنید. پیروی از قاعده ۱-۲-۳ برای داده‌های حیاتی توصیه می‌شود. بر طبق این قاعده، از هر فایل سه نسخه می‌بایست نگهداری شود (یکی اصلی و دو نسخه بعنوان پشتیبان). فایل‌ها باید بر روی دو رسانه ذخیره‌سازی مختلف نگهداری شوند. یک نسخه از فایل‌ها می‌‌بایست در یک موقعیت جغرافیایی متفاوت نگهداری شود.
  • از نصب فوری آخرین اصلاحیه‌های امنیتی اطمینان حاصل کنید.
  • پودمان RDP را غیرفعال کرده یا حداقل کاربران محدود با گذرواژه‌های پیچیده را مجاز به استفاده از آن کنید.
  • دسترسی به پوشه‌های اشتراکی در حداقل سطح ممکن قرار داده شود.

کلید واژه ها: باج‌افزار CrySis


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.