اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها

مایکروسافت وصله امن سازی از ویندوز XP تا ویندوز 10 را منتشر کرد

مایکروسافت وصله امن سازی از ویندوز XP تا ویندوز 10 را منتشر کرد

در حالی که پشتیبانی از سیستم عامل XP سه سال پیش به پایان رسیده است، اما با توجه به حملات Wanna Crypt که دیروز در بسیاری از کشورها از جمله ایران اتفاق افتاد، مایکروسافت با ارائه یک وصله امنیتی برای سیستم عامل ویندوز XP در پی افزایش امنیت آن بر آمد.

مایکروسافت به طور رسمی حمایت خود از ویندوز XP را در سال ۲۰۱۴ به پایان رساند، اما دیروز یک پچ امنیتی برای این سیستم عامل ۱۶ ساله ارائه شد. همانطور که می‌دانید یک باج افزار به نام Wanna Crypt دیروز توانست بسیاری از کامپیوترهایی را که هنوز از ویندوز XP استفاده می‌کنند را درگیر خود کند. جای تعجب است بسیاری از کشورهایی که درگیر این باج افزار شدند، جزو کشورهای پیشرفته هستند! در این میان سیستم خدمات بهداشتی کشورر  انگلستان بیشترین زیان را از این حمله باج افزار دید.

مایکروسافت در وبلاگ امنیت ویندوز اعلام کرد سیستم عامل‌های ویندوز XP، ویندوز ۸ و ویندوز سرور ۲۰۰۳ در برابر این باج افزار آسیب پذیر می‌باشند که کاربران باید هرچه سریع‌تر نسبت به دریافت این پچ امنیتی و نصب آن  اقدام کنند.

مایکروسافت دو روش برای جلوگیری از بروز مشکلات باج افزار WannaCrypt ارائه کرده است:

  1. غیر فعال کردن SMBv1 با مراحل مستند در پایگاه دانش مایکروسافت مقاله ۲۶۹۶۵۴۷
  2. انجام تنظیمات جدید در روتر یا فایروال برای جلوگیری از ترافیک SMB های دریافتی بر روی پورت ۴۴۵

همچنین در پست وبلاگ تجزیه و تحلیل مایکروسافت، عنوان شد در نسخه‌های جدیدتر مانند ویندوز ویستا، ۷، ۸٫۱ و ۱۰، به روز رسانی MS17-010 که در ماه مارس ارائه شد، این مشکل بر طرف شده است.

لینک دانلود وصله امنیتی برای ویندوز های XP و سرور ۲۰۰۳:

http://www.catalog.update.microsoft.‌com/Search.aspx?q=KB4012598

لینک دانلود برای سایر ویندوزها:

 

https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms17-010

لینک منبع خبر 

 

آدرس کوتاه :